ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 26-06-2024 20:27

Rize Valisi Baydaş'tan Rize'deki taciz iddialarıyla ilgili açıklama

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, bir kişinin görevden alındığı taciz iddiaları hakkında konuşarak “Eğer okul idaresine bu konu yansıdı ve okul idaresinde bu meseleyle ilgili bir refleks gelişmediyse soruşturma elbette idarecilere yönelik de devam edecek” dedi.

Rize Valisi Baydaş'tan Rize'deki taciz iddialarıyla ilgili açıklama

Rize Merkez Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çalışan H.K. isimli okul personeli, öğrenciyi taciz ettiği iddiasıyla dün açığa alınıştı. Görevden alınan H. T. İçin müfettiş görevlendirildiğinin ve konunun yakın takipçisi olduklarını dile getiren Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, gerekli görüldüğü takdirde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da müfettiş talep edileceğini dile getirdi. 

Konunun okul idaresine yansıyıp yansımayacağını sürecin işleyişinin belirleyeceğini ifade eden Baydaş konunun sosyal medaya düşmeden öne H.T.'nin zzaten açığa alınmış olduğunu da keydederek "Soruşturma açtık, açığa aldık. Ve eğer devamında ilerleyecek bir idari kusur varsa da onu da devam ettireceğiz" dedi. Baydaş sözlerinin devamında “Milli Eğitim Müdürlüğümüze 25 Haziran itibariyle bir şikayet ulaşıyor. Milli Eğitim Müdürümüz bu konuyu hızlıca bana aktardı. Ben de aynı gün bu konu Milli Eğitim'e geldikten hemen sonra ilgili şahsın açığa alınması talimatını verdim. Açığa aldık ve soruşturma başlattık. Daha sonra ilerleyen saatlerde tabii sosyal medyada da birtakım paylaşımlar dolaştı. Ama açığa alma işlemi soruşturma açma işlemini gerçekleştirmiştik. Soruşturma başladı, devam ediyor. Bakacağız burada şikayete konu olan meselelerin detayı nedir? Konunun içeriği, teferruatı nedir? Orada bir idari zaaf var mıdır, yok mudur? Eğer okul idaresine bu konu yansıdı ve okul idaresinde bu meseleyle ilgili bir refleks gelişmediyse soruşturma elbette idarecilere yönelik de devam edecek. Bu hassasiyetin altını çizelim. Bu mesele ihmal edeceğimiz bir mesele değildir. Görevlendirdiğimiz müfettiş başladı. Bugün de görüştüm. Gidişatına göre Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da müfettiş talep edeceğiz. Çok taraflı olarak bakacağız. Burada bir suiistimal var mı? İfade edildiği gibi bir taciz var mı ve detayı nedir? Bununla ilgili endişeniz olmasın. Soruşturma açtık, açığa aldık. Ve eğer devamında ilerleyecek bir idari kusur varsa da onu da devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Baş editörBaş editör

hfehmidemir