GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2024 20:39   Güncelleme : 03-07-2024 20:42

Dışişleri Bakanlığı: "Disiplin soruşturması kabul edilemez”

Dışişleri Bakanlığı, “UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı: "Disiplin soruşturması kabul edilemez”

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “2024 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında A Milli Futbol Takımımız ile Avusturya A Milli Futbol Takımı arasında dün (2 Temmuz) oynanan futbol maçının ardından UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez. Diğer taraftan, Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve 'bozkurt' işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz” dedi.

Baş editörBaş editör

hfehmidemir